TeamGym - www.teamgym.cz  31.8.2010 

UEG Teamgym Camp 2010 v Cesenaticu
 | Cesenatico Itálie 24. - 31. 7. 2010 |
 

Kde? Kdy? A za kolik?

Na první pohled nenápadný hotel Accademia Acrobatica leží u pláže v italském městečku Cesenatico (přibližně 20 km od letiště Rimini). Především díky výbornému vybavení, ideální poloze a vstřícnému přístupu samotných majitelů se každé léto mění v tréninkové centrum gymnastů a gymnastek z celé Evropy. V poslední třech letech se hotel s venkovní a vnitřní tělocvičnou, bazénem a soukromou pláží stal pořadatelem stále oblíbenějšího UEG Teamgym kempu. Ten v letošním roce absolvovalo na 140 úcastníku. Početní dominanci (jak je u Teamgymu tradiční) si držely skandinávské národy. Několik výjimek se však letos mezi plavovlasými gymnasty našlo. Jednou z nich jsme byli i my -  pražský team FTVS UK. Do Itálie jsme odjeli nabírat zkušenosti především kvůli nominaci na říjnové Mistrovství Evropy ve švédském Malmo. Kemp se konal poslední týden v červenci a každý z účastníků zaplatil 375 euro. V ceně bylo ubytování, jídlo a tréninkový program.

Tréninkový plán

Vzhledem k vysokému počtu účastníků byla nutná precizní organizace. Na základě předem zaslaných videí byly teamy rozděleny do několika skupin. Ty se pak střídaly ve vnitřní a venkovní tělocvičně a tanečním sálu. My jsme trénovali po boku finského ženského teamu z Tampere, který se několikrát účastnil finále evropského mistrovství. O motivaci tedy nebyla nouze. Z finské strany především díky (vypracovaným tělům) mužské části našeho teamu :)
emp byl naplánován tak, aby každá skupina trénovala se všemi trenéry. Těch bylo celkem osm a každý se specializoval na jednotlivé nářadí. Christian Vippen Vilppola (Švédsko) a Jimmy Ekstedt (Island) - tumbling, Brian Carlsen (Norsko) a Tobias Bjorn (Švédsko) - mini trampolína a přeskok, Anders Frisk (Švédsko) a Leea Hamari (Finsko) - pohybová skladba, taneční choreografie a stretching, Marin Thrastardottir (Island) a Gunnar Jansson (Švédsko) měli na starosti tzv. stations – velice kreativní formy průprav zaměřené především na základní cviky: náskoky, přemety, fliky, salta, ale i tolik důležitou orientaci ve skocích. Postupně se obtížnost zvyšovala např. přidáváním vrutů do salt.
Dopolední i odpolední trénink trval tři hodiny a na jednotlivých nářadích se skupiny střídaly po čtyřiceti pěti minutách. Během těch jsme se ale stěží stačili nadechnout. Trénink byl rozplánovaný téměř na minuty. Vždy když jsme přišli do tělocvičny, byla jednotlivá stanoviště již připravená. K těm trenéři využívali velké i malé trampolíny, Faster track, přeskokové stoly, gymnastické můstky, ale především duchny, které si pro svoií molitanovou konzistenci vysloužily pracovní název „šlehacky“. Vnitřní tělocvična sloužila zpravidla k průpravám. V té vnější jsme pak nové cviky skákali do molitanové jámy. Jednotlivé sekce tréninku obsahovaly několik stanovišť, což znamenalo plynulý průběh bez jakéhokoliv čekání na to, až na nás přijde řada. Posledních deset až patnáct minut bylo zpravidla věnováno volnému skákání na tumblingu či trampolíně do molitanové jámy. Motivace byla tak velká, že jsme všichni zapomněli na bolavé svaly.
Taneční průprava pod vedením Anderse a Leey byla ve znamení průprav piruet, skoků, krokových variací, ale především tanečního projevu, který se v České republice ve většině pódiových skladbách vypouští. Nejednou jsme slyšeli větu: „Cvičíte to hezky, ale my nechceme, abyste to cvičili - protancujte to a bude to perfektní!“
A večer? Jestli se domníváte, že večer všichni padli únavou a život v hotelu utichl - jste na omylu. Právě naopak. Ve venkovní tělocvičně se rozzářily reflektory a ti, kteří zrovna neoplývali nadbytečnou energií, odměňovali dvojná, trojná, ale pozor i čtverná salta hlasitým povzbuzováním a zaslouženým potleskem. Teď teprve začala ta pravá zábava v gymnastickém slova smyslu..
Nezapomenutelným završením celého kempu byl poslední trénink všech teamů ve venkovní tělocvičně. Ta nemá stěny a střechu drží dřevěná konstrukce. Jedinečnou atmosféru mu dodávala silná bouřka, jejíž blesky osvětlovaly celou oblohu. Některé výkony budeme moct zcela jistě vidět i ve finále budoucího evropského šampionátu. Byla to neuvěřitelná atmosféra, ze které nám naskakovala husí kůže. Jako rozloučení se všemi trenéry a naše poděkování jim se celá hala rozvlnila choreografiemi, které jsme celý týden pilovali v zrcadlovém sále. Když jsme se kolem sebe rozhlédli, uvědomili jsme si, že tenhle kemp nám přinesl mnohem víc, než jenom vynikající rady od špičkových trenérů. Uvědomili jsme si, že sport má být především radost a zábava a o tu na UEG Teamgym kempu opravdu nouze nebyla!

Velké díky patří samozřejmě všem trenérům, kteří byli naladěni po celou dobu neuvěřitelnou zásobou pozitivní energie a organizátorům, z UEG Rosa Dvořáček a Heli Lemmetty a samozřejmě Giampaolo a Franca, kteří zajistili zázemí pro tento kemp.

Taneční průprava Trenér

Skok

Norové
Foto všech účastníků Česká výprava