Články
   
www.teamgym.cz
Úvodní strana
Výsledky závodů
Články
O TeamGymu
Oddíly
Systém soutěží TeamGym Junior
Termínová listina
Galerie
Literatura, výuka
Partneři
Mapa serveru


TeamGym \ Články

Co s článkem:   odeslat emailem     připravit pro tisk
 
TeamGym i v Austrálii
  9.1.2007 
Mysleli jste si, že TeamGym je doménou evropských týmu? Ano? Pak jste se mýlili. TeamGym se cvičí například i u protinožců.

V Austrálii je TeamGym (dříve AusTeam), stejně jako u nás, zařazen pod hlavičku všeobecné gymnastiky. Závodí se v družstvech složených z gymnastů starších 8 let, na pohlaví nezáleží. Jsou dvě kategorie družstev: nováčči (ti, kteří závodí poprvé, nebo jejich výkonnost je nižší než určitý stupeň) a tzv. flyers. Pro každou kategorii jsou odlišnosti v pravidlech, nováčči smí předvádět jen prvky do určité obtížnosti.

Družstva si předvádějí tři disciplíny. K dispozici mají pět disciplín:

  • pohybová skladba (povinné pro všechny týmy a závodníky),
  • tumbling,
  • minitrampolínka,
  • pohybová skladba s nářadím,
  • gymnastika na nářadí - tradiční (např. kladina či bradla) nebo inovativní.

V každé disciplíně cvičí minimálně 6 členů ale lze i více. Jejich počet se smí v každé sérii lišit (např. 1. sérii na tumblingu cvičí 10 členů, 2. sérii 8 členů). Toto zajímavé a unikátní pravidlo umožňuje zhodnotit sílu družstva a také poskytuje příležitost zazávodit si slabším členům.

Pohybová skladba musí obsahovat tyto prvky (vyšší počet platí pro flyers): 2 akrobatické prvky, 1-2 skoky, 1-2 piruety, 1-2 rovnováhy, prvky sportovní akrobacie (1-2 prvky ve dvojicích, 1 prvek ve trojicích, 1 prvek celá skupina), 2-4 prvky z aerobiku, 2-4 formace. Kompoziční požadavky jsou obdobné "našim".

Také akrobacie je odlišná. Minimum jsou 2 akrobatické prvky. Nováčci předvádí 2 série - první všichni stejnou, kdy se dodržuje streaming (2 závodníci v pohybu), druhou také všichni stejnou, ale nevyžaduje se streaming. Flyers mají navíc 3. sérii, kdy mohou zvyšovat obtížnost.

Na trampolínce předvádí každá kategorie 4 série: 1. a 2. série s přeskokovým nářadím (1. nadél, 2. našíř, u druhé série se smí zvyšovat obtížnost), 3. a 4. série bez nářadí (u čtvrté série se smí zvyšovat obtížnost).

Gymnastika na nářadí umožňuje během cvičení vystřídat až 3 různá gymnastická nářadí. Alespoň 3 členové musí být v pohybu.

Pohybová skladba s náčíním zahrnuje až tři různé typy náčiní. Opět jsou zde povinné prvky (vyšší počet platí pro flyers): 1-2 akrobatické prvky, 1-2 změny náčiní, 1-2 skoky, 1-2 piruety, 1-2 rovnováhy, 2-4 formace a kompoziční požadavky.

Každoročně se koná Australian TeamGym Championships, kterého se účastní kolem deseti australských týmů.

Jak se Vám líbí australský TeamGym? Napiště své názory do diskuze. Pro více informací si stáhněte přiložený soubor (anglicky).


Soubor ke stažení: pravidla australskeho TeamGym ke stažení
Lenka Macháčková
kategorie: Články

Hodnocení článku čtenáři
Známky (jako ve škole, 1 - nejlepší, 5 - nejhorší):
1
2
3
4
5
 
» Průměrné hodnocení tohoto článku je "1,6". Hlasovalo 11 čtenářů «

 

 Rychlé hledání
» podrobné hledání