Co s článkem:   odeslat emailem     připravit pro tisk

Mistrovství Evropy 2010 v soutěži TeamGym
  18.11.2010
 | pohledem Adriany Janákové, trenérky Moravské Slavie Brno |

Mistrovství Evropy 2010 v soutěži TeamGymVe dnech 21. – 23. října 2010 se uskutečnilo ve švédském Malmö Mistrovství Evropy TeamGym 2010. Za Českou republiku bylo nominováno pět týmů v seniorské kategorii a jeden tým v kategorii juniorů, která měla na tomto mistrovství premiéru.

V kategorii žen startovala dvě družstva České asociace sportu pro všechny KSG Moravská Slavia Brno a TJ BOPO Třebíč. Brněnské družstvo na evropském šampionátu sice nebylo žádným nováčkem, ale po čtyřleté odmlce na evropském poli a po generační výměně gymnastek začíná opět od začátku, což bylo bohužel znát a nervozita s děvčaty zalomcovala dostatečně. Stejně tak to bylo v případě třebíčského družstva, které se účastnilo tohoto závodu poprvé. Je však třeba konstatovat, že na evropskou úroveň v nejsilnější kategorii žen (celkem startovalo 18 družstev) bohužel žádné české družstvo nemá a nejspíš, pokud se nezlepší tréninkové podmínky v České republice, ani mít nebude (stejně tak to platí i v kategorii junior, kde startovalo družstvo TJ Bohemians Praha). I přes to jsme byli všichni za účast na Mistrovství Evropy 2010 vděčni. Nasbírali jsme zde obrovské zkušenosti a chuť do dalšího trénování. Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří nám ve snažení vůbec dorazit na takto nákladné mistrovství ve Švédsku pomohli a zvláště pak ČASPV, která nám zajistila dopravu.

V kategorii mix vypadal úspěch české gymnastiky velkolepě, jelikož se zde do finále probojovalo družstvo z Vítkovic, které je už několikanásobným účastníkem finálových závodů mistrovství Evropy. Kategorie mixů byla ale na tomto šampionátu nejslabší (pouhých 10 týmů) a jelikož z každého státu smí do finále postoupit pouze jeden tým, nebylo těžké se mezi finálovou šestici probojovat i z osmé kvalifikační pozice. Tým VSK UK FTVS Praha skončil v kvalifikaci jen o stupínek hůř, což je pro dalšího českého nováčka obrovský úspěch.

V mužské kategorii se zúčastnilo kvalifikace družstvo SK UP Olomouc, které se bohužel stalo "miláčkem publika" a obsadilo tak poslední příčku kvalifikačního závodu.

Jelikož Švédsko je jednou z kolébek TeamGymu, a do Dánska to z Malmö také není příliš daleko, měl závod nepřekonatelnou atmosféru. Během sobotního finálového závodu praskala Baltiska Hallen ve švech a diváci rozhodně neskrývali své emoce. Opět se zde potvrdilo, že kolébkou TeamGymu je Skandinávie a zřejmě tomu tak bude i nadále. Na stupních vítězů se v různém pořadí střídaly týmy Švédska, Dánska, Norska a Islandu a nikoho jiného mezi sebe nepustily. Největší aplaus sklidil dánský mužský tým, který skončil v kvalifikaci na prvním místě před Švédy téměř se čtyřbodovým odstupem. Tento tým byl sestaven z nejlepších gymnastů z celého Dánska a při sledování takové dokonalosti se nikomu nechtělo věřit, že je to vůbec možné.

Celková organizace závodu byla perfektní, vše bylo předem pečlivě nachystáno a to především díky moderním vymoženostem jako je registrace a posílání fotografií přes internet, nahrávání hudeb na server ve formát MP3 nebo elektronické vyplňování formulářů pro všechny tři disciplíny. Tohle vše se ale nejspíš odrazilo na ceně mistrovství, která pro všechny české kluby znamenala doslova vykrvácení.

Pro organizátory příštího Mistrovství Evropy, které se uskuteční v roce 2012, zatím neznámo kde, nastavili Švédové hodně vysokou laťku, kterou bude těžké udržet a natož pak překonat.