Články
   
www.teamgym.cz
Úvodní strana
Výsledky závodů
Články
O TeamGymu
Oddíly
Systém soutěží TeamGym Junior
Termínová listina
Galerie
Literatura, výuka
Partneři
Mapa serveru


TeamGym \ Články

Co s článkem:   odeslat emailem     připravit pro tisk
 
Hodnocení účasti delegace České republiky na XII. Světové gymnaestrádě v Lisabonu 2003
  8.10.2003 19:08:18 


A. Přípravná etapa:

Příprava účasti české delegace na XII. Světové gymnaestrádě začala v roce 2001 výzvou k účasti v hromadné koedukované skladbě a v pódiových vystoupeních. První schůze se zúčastnili zástupci MŠMT, ČASPV, ČOS, ČSMG a ČGF a projednali základní otázky přípravy: předběžnou přihlášku ČR, finanční zajištění včetně podání grantů na MŠMT, dopravu a organizační zajištění v rámci FSG.

Organizační štáb byl ustaven v dubnu 2002 ze zástupců zúčastněných organizací za vedení Věry Růžičkové, která se již 12. – 14. dubna zúčastnila porady národních delegací v Lisabonu, odkud přivezla řadu důležitých informací.

Organizační štáb pracoval zodpovědně, zástupci jednotlivých organizací spolupracovali velmi dobře. Došlo k naprosté shodě a pozitivnímu řešení úkolů v rámci celé delegace a výsledek se projevil ve velmi dobré reprezentaci České republiky. 29. dubna 2003 jsme uskutečnili tiskovou konferenci, kde jsme zástupce tisku seznámili se stavem příprav a s programem světové gymnaestrády.

Organizační štáb řešil na svých zasedáních otázky technické přípravy, finančního zajištění, dopravy, společných úborů, pojištění, rozdělení účastníků pro ubytování a dodržování termínu plnění úkolů daných organizační komisí WGE.

Vedoucí štábu zajišťovala komunikaci s organizační komisí WGE, přeložila oficiální Bulletiny pro vedoucí jednotlivých složek a zajistila tak plnou informovanost a vzájemnou spolupráci. V květnu 2003 navštívila ještě jednou Lisabon a ověřila zde organizační připravenost, ubytování, stravování, dopravu v Lisabonu a místa našich vystoupení. Pro všechny účastníky jsme zpracovali Zpravodaj, kde byly všechny potřebné údaje pro pobyt a dobrou orientaci v Lisabonu, včetně programu všech zkoušek a našich vystoupení.

Technická příprava:
Již od začátku byla řešena příprava hromadné skladby centrálně a příprava pódiových skladeb v rámci jednotlivých organizací. Na hromadné skladbě, která byla složena ze dvou částí se podíleli autoři z ČASPV – doc. Vilma Novotná, Mgr. Alena Strnadová, Mgr. Miroslav Zítko a autoři z ČOS – Hana Bučková a Ing. Jiří Pracný.

Osvědčil se systém nácviku Čechy – Morava. V roce 2002 se uskutečnily tři secvičné srazy v Doubí, Praze a v Olomouci. V roce 2003 dva srazy v Písku a Olomouci a společný sraz dvakrát v Doubí a před odletem ještě v Praze. Pódiové skladby měly generální zkoušku před odletem v Praze. Cvičenci si většinou nákladů, spojených s přípravou hradili sami.

B. Účast na Světové gymnaestrádě v Lisabonu 19. – 26. července 2003:

XII. Světová gymnaestráda se stala svátkem gymnastiky ve všech jejich formách a prokázala vzestup zájmu o gymnastiku. XII. Světové gymnaestrády se zúčastnilo 50 států a 24.000 gymnastů. Představilo se 309 skupin v halových vystoupeních ve veletržním areálu, 216 skupin ve 303 pódiových vystoupeních na stanovištích ve městě a 14 hromadných skladeb na Univerzitním stadionu. Dále proběhlo 16 Národních večerů a 3 akademie Gala FIG.

Česká výprava měla celkem 514 účastníků, z toho 415 v hromadné skladbě, 106 v pódiových skladbách a 20 členů vedení, včetně dvou kameramanů. V hromadné skladbě cvičili členové ČASPV a ČOS, v pódiových skladbách členové ČASPV, ČOS, ČGF, ČSMG a ČAAS.

Naše vystoupení se vyznačovala velmi dobrým, bezchybným provedením a měla velmi dobrou sportovní úroveň. Dokázalo to zařazení našeho druhého předvedení hromadné skladby do programu portugalské televize a velmi dobrý ohlas na naše pódiové skladby. Vysoce hodnotíme kázeň a chování našich cvičenců a obětavost všech vedoucích.

Finanční zajištění: každý účastník si hradil 12.000,- Kč, MŠMT přispělo asi 10.000,- Kč na každého účastníka a zúčastněné organizace dotovaly své členy částkou 5.000,- Kč.

Doprava na Světovou gymnaestrádu byla zajištěna letecky, třemi speciály společnosti Travel Service. Let do Lisabonu proběhl velmi dobře, ale při zpáteční cestě došlo vinou společnosti k závažným nedostatkům. Jedno letadlo muselo odletět o den dříve a dvě další měla zpoždění, což se nesetkalo s dobrým ohlasem u všech účastníků. Navrhovanou variantu odletu jednoho letadla o den později jsme nemohli přijmout, protože by účastníci byli více než jeden den bez platného cestovního pojištění. Nutné změny odletu způsobily narušení dobré atmosféry, která výpravu provázela po celou dobu a ke zkreslení celkového dojmu.

Doprava v Lisabonu byla sice organizátory zvládnuta dobře, ale naší nevýhodou byla velká vzdálenost obou škol a komplikovaná doprava na cvičební místa.

Ubytování bylo zajištěno ve dvou školách a vedení škol a zaměstnanci škol nám vycházeli vstříc. Školy byly moderní, dobře vybaveny a dobře střeženy.

Stravování v prvních dnech mělo dost nedostatků, ale postupně se zlepšilo. Výhodou bylo vydávání balíčků na večeři při obědě.

Organizační zajištění ze strany pořadatelů mělo hlavně ze začátku dost nedostatků. Na každodenních poradách vedoucích delegací jsme museli řešit změny programu, časové změny a další nesrovnalosti v ubytování a stravování. V našem organizačním zajištění se jako nevýhoda projevila vzdálenost mezi oběma školami a vzdálenost ubytování vedoucí výpravy od obou škol. Ztížilo to přenos informací, v prvních dnech se dařilo svolání zástupců škol a skladeb, ale později pro velký rozsah programu a vzájemnou vzdálenost bylo setkávání obtížné. Naprosto zklamaly mobilní telefony s kterými jsme počítali jako s nejrychlejší možností domluvy. Většina jich v Lisabonu nefungovala, snad pro přetížení sítě.

Organizátoři WGE pozvali jako čestné hosty na celou dobu gymnaestrády pana Dr. Jiřího Kubičku - předsedu ČGF, zástupce MŠMT Dr. Petra Vykoukala a zástupce ČASPV Dr.Miroslava Tempíra. Na naše vystoupení se přišel podívat i velvyslanec České republiky v Portugalsku pan Jaromír Kvapil, který vysoce hodnotil předvedené výkony a dobrý ohlas na vystoupení české delegace v Lisabonu.

C. Celkové hodnocení:

Celkově hodnotíme účast a podíl české delegace na XII. Světové gymnaestrádě velmi dobře. Prokázali jsme vysokou úroveň české tělovýchovy a sportu a měli jsme možnost porovnání s mnoha národními celky a s jejich pojetím hromadných a pódiových skladeb. Měli jsme možnost poznat a seznámit se se sportovci mnoha národů, s jejich sportovní a společenskou úrovní a měli jsme možnost prohlédnout si Lisabon a jeho historická místa. Poznali jsme, co znamená společná příprava a společné úsilí, utužili jsme přátelství mezi členy našich sportovních organizací. Z našich vystoupení vyzařovala radost z pohybu, nadšení pro společné cvičení a to ve spojení s bezchybným provedením získalo uznání diváků i sportovních odborníků.

Všechny skladby včetně pódiových skladeb prokázaly výbornou choreografii, nápaditost a jedinečnost. V pódiových skladbách jsme využili možnosti široké pohybové rozmanitosti jednotlivých žánrů gymnastiky a uplatnili jsme také dobrou sportovní výkonnost.

U hromadné skladby jsme navázali na dlouholetou tradici pohybových skladeb a musíme vyzvednout účast všech věkových kategorií a plně aktivní zapojení všech cvičenců po celou dobu skladby. Tím byla naše skladba naprosto výjimečná. Je zajímavé, že jsme měli také největší účast mužů ve skladbě.

Velmi si ceníme také dobré společenské úrovně našich cvičenců, kterou prokazovali po celou dobu pobytu v Lisabonu.

Litovali jsme toho, že jsme se nezúčastnili vystoupení na Národním večeru, na akademiích Gala FIG a že naši odborníci nevystoupili na instruktorském foru. Na příští gymnaestrádu musíme naši účast na těchto akcích zajistit včas.

Velmi kladně hodnotíme spolupráci zúčastněných organizací jak v organizačním štábu, tak i u cvičenců. Všichni jsme společně pracovali a zajišťovali celkovou přípravu i provedení skladeb v jednotném duchu a naprostém souladu.

Celkový úspěch naší výpravy je nesporný, dobře jsme reprezentovali Českou republiku.

Závěrem je třeba poděkovat autorům skladeb, vedoucím, všem cvičencům a pracovníkům, kteří nám pomáhali. Dobrou práci odvedl organizační štáb a zejména je třeba ocenit odbornou práci Marie Kalašové a její podíl na celém zajištění WG 2003. Náš dík patří také Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a vedení zúčastněných sportovních organizací za významnou podporu.

Věra Růžičková
vedoucí české výpravy na XII. Světovou gymnaestrádu

Závěry:

  1. Vytvářet podmínky pro další spolupráci zúčastněných organizací.

  2. Začít včas s přípravou účastí na další WG a rozšiřovat povědomí o gymnaestrádách, přípravou pověřit co nejdříve tři pracovníky,

  3. Zajistit medializaci a propagaci gymnaestrád, tuto otázku řešit na profesionální úrovni.

  4. Snažit se najít mediálního partnera pro účast na WG.

  5. Vytvořit podmínky pro účast ČR na Národním večeru a akademii Gala FIG a zajistit český stánek na WG (třeba i neprodejní).

  6. Doporučit FIG zkrácení délky skladeb na 10 minut.

  7. Oficiálně poděkovat Ministerstvu školství, mládeže a tělesné výchovy ČR za finanční pomoc české výpravě.

  8. V budoucnu ubytovat celou výpravu společně nebo blízko u sebe.

  9. Doporučujeme ubytování vedoucí výpravy společně s výpravou nebo co nejblíže k výpravě.

  10. Připravit účast našich odborníků na vedení instruktorského fóra pro účastníky WG.


kategorie: Všeobecná gymnastika, Články

Hodnocení článku čtenáři
Známky (jako ve škole, 1 - nejlepší, 5 - nejhorší):
1
2
3
4
5
 
» Průměrné hodnocení tohoto článku je "2,5". Hlasovalo 12 čtenářů «

 

 Rychlé hledání
» podrobné hledání