Co s článkem:   odeslat emailem     připravit pro tisk

MČR 2009 očima Petra Grygy
  26.4.2009
 | 24. - 25. 4. 2009 Zimní stadion Ostrava Poruba |

Poslední aprílovou sobotu se do Ostravské haly v Porubě sjelo na 29 týmů s celé ČR, aby bojovalo o 3 juniorské a 1 seniorský titul Mistra ČR pro rok 2009. Pořadatelé a ČGF opět připravili výborné závodní podmínky a zázemí – pozitivní je fakt, že od roku 2006 si již bez kvalitního nářadí nedovedeme šampionát vůbec představit! Škoda jen, že nepřibylo více nových týmů do nejprestižnější mezinárodní kategorie Senior. A jak tedy závodní celodenní maratón probíhal?

• kategorie Senior – i přes neúčast 3 našich týmů reprezentujících na posledním ME v Ghentu (GK Vítkovice, REDA Praha, Sokol Příbram) a i přes neúčast kvalitních týmů s Ruska, Švédska a Německa, které nakonec svojí účast zrušily, nabídlo letošní Mistrovství napínavý souboj o titul až do poslední chvíle.
  • Ženy z Brna se po loňském neúspěchu v kvalifikaci na ME představily ve vynikající formě a nejvyššími známkami na pohybové skladbě (6.90 b), akrobacii (7.05 b) a druhém nejvyšším hodnocení na trampolíně si vybojovali zlaté medaile a titul Mistra ČR. Druhé místo si odváží po vyrovnaných výkonech na všech disciplínách tým gymnastek Moravské Ostravy (účastník ME v Ghentu, avšak letos v poněkud oslabené sestavě).
  • Na třetím místě se umístil nováček v této kategorii, tým, který svým názvem FTVS UK připomíná slavnou minulost TeamGym v ČR (zlatá medaile v Odense 1998). V tomto případě však zcela jiný tým. Nejvyšší známka na trampolíně a výchozí obtížnost na akrobacii (poznamenaná však mnoha chybami a pády) dává tušit potenciálu tohoto týmu. Nízká známka za pohybovou skladbu vyřadila pražáky z bojů o lepší umístění a obsadili bronzovou příčku.
  • Bramborou medaili si odváží ženy a muži z Prostějova a 5. místo náleží studentům z Olomouce, kdy účastníka několika ME „zradila“ pohybová skladba. Poslední místo náleží jedinému zahraničnímu účastníkovi – ženám z Vídně.

Rád bych v této souvislosti apeloval na gymnastické oddíly v celé ČR: Zkuste si vzít příklad z Moravské Ostravy (kromě týmu Senior, chystají i juniorky), nenechávejte odcházet z gymnastiky další a další talentované kluky a holky, TeamGym vám je pomůže udržet. Nebojte se do toho jít! Nevíte, jak začít – kontaktujte mezinárodní rozhodčí (http://www.teamgym.cz/kategorie.asp?idk=820). Kvalifikace na ME v Malmö je již příští rok!
  1. KSG Moravská Slávia Brno (21,00 b) - ženy
  2. TJ Sokol Moravská Ostrav (20,25 b) – ženy
  3. VSK FTVS UK Praha (19,10 b) – mix
  4. Pozemstav Prostějov (17,45 b) – mix
  5. SK UP Olomouc (16,75 b) – mix
  6. Union West Wien (14,00 b) – ženy

kategorie Junior III (nad 16 let) – i když výkony v této kategorii sice nedosahují kvality Seniorských týmů, bylo však na co se dívat! Závod přinesl sice očekávaného vítěze – TJ BOPO Třebíč, kteří se připravují na kategorii Senior (nejvyšší známky ve všech disciplínách – PS 8,15 / AKR 7,05 / TR 7,70 !!!), zato další pořadí byly bodově velmi těsné. Týmy měly velmi vyrovnané výkony, a tak o druhém místu týmu GymSport Praha rozhodla výborná a precizně předvedená pohybová skladba. Třetí místo si vybojovaly dívky a ženy ze Svitav, přičemž rozdíl mezi nimi a posledním 8. místem činil pouhých 0,30 bodu !!! Tak vyrovnaný souboj o bronz MČR nepamatuje.

1. TJ BOPO Třebíč (22,90 b)
  2. SK GymSport Praha (20,80 b)
  3. TJ Svitavy (20,45 b)
  4. TJ Lokomotiva Trutnova (20,40 b)
  5. TJ Sokol Praha Královské Vinohrady (20,40 b)
  6. TJ Sokol Řepy (20,30 b)
  7. Gloxi Club Sokol Bedřichov (20,20 b)
  8. TJ Sokol Praha Vršovice (20,15 b)

kategorie Junior II (do 16 let) – tradičně prestižní kategorie nabídla vyrovnaný souboj Moravské Slávie a Sokola Příbram, který strhly na svou stranu dívky z Brna zejména díky pohybové skladbě (7,50 b) a trampolíně (7,35 b). Smíšený tým z Příbrami nedohnal svojí ztrátu z pohybové skladby ani obtížnou akrobacií a nejvyšší známkou v kategorii (7,65 b) a souboj o zlato prohrál o 0,40 b. S jistým odstupem, ale díky bojovnému výkonu ve své poslední disciplíně na trampolíně, získaly bronz dívky z Kroměříže.