Co s článkem:   odeslat emailem     připravit pro tisk

Přebor ČOS 2006
  9.2.2006
 | Praha - 28. 1. 2006 |

V sobotu 28. ledna se konal přebor ČOS TeamGym Junior. Na tom by nebylo nic mimořádného, pokud by se závod neuskutečnil v „obnovené“ tělocvičně Tyršova domu! Možná známka toho, že se gymnastické sporty snaží opět dostat zpět, odkud je vyhnala povodeň? Nechme se překvapit. Čas ukáže!

Výborně zorganizovaný závod probíhal pod dohledem nejvyšších zástupců ČOS Miroslava Vrány, Jariny Žitné a olympijské vítězky 1948 ve sportovní gymnastice Věry Růžičkové. Divácká kulisa byla výborná, i když stále postrádám větší zájem rodičů, kteří by přijeli podpořit své ratolesti.

Jedinou výtkou je absolutní "informační embargo" - na internetu nebyla ani zmínka o tom, kde se akce koná a v kolik hodin :-(

Kategorie Junior I (do 11 let) byla zpestřena předem avizovaným dárkem Sokola - dva nejlepší týmy pojedou na zájezd do Francie! Závod probíhal ve znamení vyrovnaného souboje Kroměříže a Opavy. Po slabším výkonu opavských děvčat na trampolíně se z vítězství nakonec radoval tým z Kroměříže. Třetí místo patří Sokolu Písek.

V kategorii Junior II B (do 16 let, nepostupuje na MČR pořádané ČGF) získal i přes slabší výkon v akrobacii první místo Sokol Bedřichov. Zato pohybová skladba se jim vydařila a zajistila dostatečný náskok před druhým Sokolem Hořátev a těsně za ním Sokolem Kateřinky, který si odvezl bronzové medaile.

Postupová kategorie II A (do 16 let) se nesla v soupeření Dvora Králové a Vyšehradu. Ani nejvyšší známka v kategorii za pohybovou skladbu 7.90 nestačila závodnicím Vyšehradu na vynikající výkony soupeře na akrobacii a trampolíně. Naopak slabší pohybová skladba odsoudila mix ze Sokola Příbram na třetí místo. Tyto týmy budou k vidění na dubnovém MČR v Brně.

Konečně nejvyšší kategorie Junior III (nad 16 let) nadchla přihlížející kvalitními výkony - vruty, dvojnými salty. Favoritem byl tým ze Sokola Dejvice - nejvyšší známka za pohybovou skladbu a akrobacii znamenala vítězství. V souboji o druhou příčku Vršovice těsně porazily závodnice z Královských Vinohrad. Je patrné, že v této kategorii dominují v rámci ČOS pražské týmy.

Dejvice si vítězství určitě zaslouží. Bohužel po 2. místu v oblasti Praha a 1. místu v oblasti Západ se již ozývají hlasy, jako před několika lety - přesunout úspěšný tým do "jiné kategorie". Přitom mají podobné podmínky jako některé jiné týmy!

Jako vrchní rozhodčí na akrobacii mohu potvrdit, že změna pravidel přinesla očekávaný výsledek - předvedené řady jsou lépe provedené, dynamické a divácky atraktivnější. Určitě se mnou budou všichni souhlasit, že celkově se úroveň výkonů oproti loňskému roku zlepšila. Zejména některé týmy v nejmladší kategorii Junior I byly příjemným překvapením.

V Praze 1.2.2006, Petr Gryga

Pozn: Fotografie ze závodu k vidění na www.ehm.cz a v galerii. (děkujeme fotografům za podporu TeamGym!)

Soubor ke stažení: Výsledky závodu
kategorie: Celá republika, Články