Co s článkem:   odeslat emailem     připravit pro tisk

ME EUROTEAM 1998
  7.4.2003 21:47:14
 | GYMNASTIKA - časopis o gymnastických sportech |

Mistrovství Evropy EUROTEAMU 1998 z pohledu technického delegáta UEG.

O pořadateli druhého mistrovství Evropy EUROTEAM 1998 bylo rozhodnuto na kongresu UEG v roce 1996. O pořadatelství se ucházely tři členské federace UEG: Francie, Anglie a Dánsko. Zvítězila dánská gymnastická federace, která uspořádala Mistrovství Evropy ve dnech 21.-24.5.1998 v přístavním městě Odense. Sportovní komplex této soutěži v podstatě plně vyhovoval, závodní tréninková byly vybaveny nářadím firmy SPIETH. Příští pořadatel mistrovství Evropy musí počítat s minimálními rozměry sportovních hal 25 x 40 m. Pořadatele mistrovství Evropy EUROTEAM v roce 2 000 určí delegáti kongresu UEG v letošním roce v Bratislavě: dosud předložily své kandidatury gymnastické federace Anglie, Francie, Portugalska a Bulharska. Mistrovství Evropy EUROTEAM 1998 se zúčastnilo 32 družstev z 15 evropských zemí. Celkem tedy 450 závodníků, 28 rozhodčích, 125 trenérů a činovníků národních gymnastickýchŹ federací. Sportovní úroveň soutěže byla velmi vysoká a konkurence družstev více než vyrovnaná. O to více cenné jsou zlaté a bronzové medaile českých družstev kategorie mix, po 13ti letech vůbec první medaile pro českou gymnastiku na mezinárodním fóru. Výkony českých družstev byly pro diváky v Odense i pro oficiální zástupce UEG a dánské gymnastické federace vůbec největším překvapením celéhoŹ mistrovství. Družstva FTVS USK Praha a Sokol Brno výborně reprezentovala českou gymnastickou federaci i úroveň týmových soutěží v ČR.

Dvě další družstva reprezentují ČR - družstva žen Moravská Slavia Brno a Lokomotiva Pardubice - se ve velké konkurenci především skandinávských družstev neprobojovala do finále soutěže. Převaha skandinávských zemí již nebyla tak výrazná, jako na prvním mistrovství Evropy EUROTEAM v roce 1996 ve Finsku. Zvláště v soutěži mix družstev se kromě českých družstev dařilo i družstvu Německa, stejně tak v soutěži ženských družstev. Nepřekonatelné jsou však zatím skandinávské týmy v kategorii mužů. Obtížnost, originalita a hlavně virtuozita jejich cvičení je fantastická a pro všechny trenéry i sportovní gymnasty by bylo velmi poučné shlédnout videozáznam soutěže. Velmi obtížnou práci bez problémů zvládli všichni rozhodčí, kteří v průběhu dvou dnů rozhodovaly celkem 4 náročné soutěže. Za ČR rozhodovali mezinárodní rozhodčí Jaroslav Krištofič a Miroslav. Zítko. Organizace celého mistrovství byla na dobré úrovni. Propagace v dánském tisku i TV na české poměry nebývale výrazná. Lze si jen přát , aby česká družstva byla stejně úspěšná i na dalších mezinárodních soutěžích a aby EUROTEAM, který do své podpory sportovních soutěží přijala i komise pro mládež a sport Rady Evropy, přivedl ke gymnastickým aktivitám více a více zájemců. Vítězství na mistrovství Evropy a zlaté medaile pro českou gymnastiku k této soutěži jistě obrátí i zájem představitelů gymnastické federace i dalších sportovních organizací a státních institucí.